Jak weryfikować za pomocą białej listy VAT

Jak weryfikować za pomocą białej listy VAT
Każdy rok przynosi zmiany w prawie podatkowym
Sprawdzanie białej listy VAT powinno wejść w krew wszystkim przedsiębiorcom.

Biała lista VAT to jedna z dwóch informacji na temat kontrahenta, jaką powinien posiadać podatnik przed dokonaniem płatności.  Według nowych zasad, musi sprawdzić o nim dwie rzeczy: czy dostawca (usługodawca) jest na wspomnianej białej liście i czy widnieje na niej numer rachunku bankowego, na który ma trafić zapłata za transakcję o wartości większej niż 15 tys. zł.

Numer rachunku należy weryfikować przed realizacją przelewu! Na białej liście znajują się jedynie autoryzowane i potwierdzone numery rachunków firmowych.  Jeżeli płatność trafi na konto spoza białej listy, to nie będzie można wydatku zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.  Zasada obowiązuje od 1 stycznia 2020 r. Co jest tu najistotniejsze? To przedsiębiorcy muszą weryfikować za każdym razem, czy przelewają należność kontrahentowi na właściwy rachunek.

Jak sprawdzić kontrahenta? Ministerstwo Finansów zaproponowało dwa rozwiązania:

1) tzw. interfejs programistyczny API (ang. application programming interface)

2) plik tekstowy, czyli zasadniczo metodę odręcznej weryfikacji.

Wspomniana biała lista VAT do dyspozycji przedsiębiorców oddana została 1 września 2019r. Stanowi wykaz określonych przydatnych informacji o przedsiębiorcach, którzy są podatnikami VAT. Pozwala on przede wszystkim szybko zweryfikować wiarygodność kontrahentów.

Białą listę można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów.  Co ważne, aktualizowana jest codziennie. Posiada również dane z 5 poprzednich lat! Wyszukiwanie jest proste i efektywne: wystarczy wpisać jedną z ogólnodostępnych danych na temat firmy, jak NIP, REGON, nazwę, czy numer rachunku.

Zobacz więcej: Poradnik przedsiębiorcy

Jeśli zainteresował Cię artykuł, przeczytaj więcej o zmianach, które czekają na przedsiębiorców w 2020.