Jakie cechy powinna posiadać dobra księgowa?

księgowa w pracy

Księgowa powinna mieć niezbędne kwalifikacje do wykonywania zawodu, znać obowiązujące przepisy i na bieżąco śledzić zmiany w prawie. Jest to fundament jej pracy. W tym zawodzie liczą się jednak nie tylko kompetencje twarde, ale i miękkie. Jakie cechy powinna posiadać dobra księgowa? Spieszymy z odpowiedzią!

Skrupulatność

Rozliczenia księgowe wymagają dużej dokładności. Brak przecinka, przestawienie jednej cyfry, niezaznaczenie właściwego okienka na druku – to wszystko wiązać się będzie z koniecznością późniejszej korekty. W przypadku poważniejszych błędów konsekwencje mogą być jednak bardziej dotkliwe. Z tego też względu tak istotne jest, aby księgowa podchodziła do swojej pracy ze skrupulatnością. Dokładne wypełnianie, a następnie wnikliwe sprawdzanie przygotowanych dokumentów to zdecydowanie dobre nawyki w tym zawodzie.

Umiejętność pracy pod presją czasu

Wydawać by się mogło, że księgowe mogą zaplanować swoją pracę z dużym wyprzedzeniem. W wielu przypadkach faktycznie jest to możliwe. Należy jednak mieć na uwadze częste zmiany w przepisach czy sytuacje, w których klienci dostarczają dokumenty na ostatnią chwilę. W takich przypadkach konieczna jest umiejętność pracy pod presją czasu. Połączenie jej ze wspomnianą wcześniej skrupulatnością pozwoli dobrej księgowej na sprawne przygotowanie niezbędnej dokumentacji, nawet w bardzo krótkim czasie.

Uczciwość

Jest to jedna z najważniejszych cech dobrej księgowej. To właśnie od uczciwości zależy, czy księgowa zdobędzie zaufanie klientów, czy też nie. Firmy niejako powierzają księgowej opiekę nad swoimi finansami. Naturalne jest więc, że przedsiębiorcy chcą mieć pewność, że firmowe pieniądze są w dobrych rękach, a przy tym zawsze mogą liczyć na pomoc we wszystkich sprawach z zakresu podatków, księgowości czy kadr.

Exit mobile version