Kiedy przedsiębiorca zyskuje status podatnika VAT?
Przedsiębiorcy co do zasady mają obowiązek rejestracji i rozliczania VAT. Nie obejmuje on jednak wszystkich właścicieli firm. W prawie przewidziano pewne wyjątki. Kiedy zatem przedsiębiorca zyskuje status podatnika VAT? Kiedy jest zwolniony z obowiązku rejestracji jako podatnik VAT? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Obowiązek rejestracji jako podatnik VAT
Status podatnika VAT uzyskuje przedsiębiorca po dokonaniu rejestracji. Część podmiotów objęta jest obowiązkową rejestracją. Obowiązek ten można podzielić na dwie kategorie – podmiotową i przedmiotową. Podmiotowy obowiązek rejestracji VAT dotyczy przedsiębiorców, których przychody przekroczyły w poprzednim roku limit 200 tysięcy złotych. Jeśli przedsiębiorca nie przekroczy tego limitu, nie ma obowiązku rejestrowania się jako podatnik VAT.
Z kolei przedmiotowy obowiązek rejestracji VAT obejmuje przedsiębiorców zajmujących się konkretnymi usługami, wskazanymi w przepisach prawa. Dotyczy on między innymi osób zajmujących się prawem, doradztwem, jubilerstwem czy ściąganiem długów. Istnieje także wykaz podatników bezwzględnie zwolnionych z podatku VAT. Obejmuje on na przykład osoby świadczące usługi z zakresu opieki medycznej czy psychologii. Aby mieć pewność, czy musimy zarejestrować się jako podatnik VAT, czy też nie, warto skorzystać z usług biura rachunkowego.
Przedsiębiorcy, którzy nie mają obowiązku podmiotowego lub przedmiotowego rejestracji VAT, wciąż mogą zarejestrować się dobrowolnie jako podatnicy VAT. Część osób decyduje się na takie rozwiązanie ze względu na kontrahentów, którzy potrzebują faktur VAT. Dobrowolna rejestracja nie dotyczy podmiotów uznanych za bezwzględnie zwolnione z podatku VAT.