Samochód w leasingu

Samochód w leasingu

Osoby planujące kupić samochód w leasingu w 2019 lub 2020 roku powinny wiedzieć, że uległy zmianie od 1 stycznia 2019 roku zasadnicze kwestie związane z tą formą finansowania. Celem ustawodawcy było zrównanie leasingu z innymi sposobami nabycia samochodu osobowego. Zmiany dotyczą głownie zasada amortyzacji pojazdu i wydatków eksploatacyjnych.

Amortyzacja samochodu

Od początku 2019 roku podniesiono limit amortyzacji nabycia pojazdów osobowych. Leasing operacyjny pojazdów osobowych objęto limitem 150 000 zł dla aut spalinowych i hybryd, a 225 000 zł – dla “elektryków”.

Bezsprzecznie jest do spora zmiana w porównaniu do roku 2018. Wcześniej pojazd mógł być amortyzowany w przypadku aut hybrydowych i spalinowych do równowartości 20 000 euro. W przypadku aut elektrycznych limit wynisił 30 000 euro.

Zmiana ta jest w znacznej mierze korzystna dla osób chcących wziąć samochód w leasing.

Wydatki eksploatacyjne

Koszty eksploatacyjne, to wydatki, takie jak: zakup paliwa, koszty napraw, przeglądów, opłaty parkingowe czy serwis leasingowanego samochodu. W tym zakresie zmieniły się przepisy dotyczące aut osobowych użytkowanych zarówno w firmie, jak  i prywatnie – w takim układzie kosztem jest 75% wydatków eksploatacyjnych.

Zmiany nie objęły natomiast pojazdów używanych wyłącznie w celach służbowych – nadal kosztem jest w takiej sytuacji 100% wydatków eksploatacyjnych. W tym wypadku konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu!

Według nowych zasad kosztów ubezpieczenia samochodów osobowych, nie zalicza się ich do kosztów eksploatacyjnych. W efekcie obowiązkowe ubezpieczenie OC zaliczamy w koszty całości (wartość auta nie ma tutaj znaczenia), natomiast ubezpieczenie dobrowolne możemy zaliczyć w całości, jeśli wartość samochodu na polisie ubezpieczeniowej nie przekracza 150 000 zł.

Reasumując, zakup samochodu w leasingu to nadal opłacalny i korzystny sposób finansowania.

Przeczytaj o wzroście cen samochodów: kalkulator leasingowy

Chcesz dowiedzieć się więcej o zakupie samochodu w leasingu, zapraszamy do kontaktu.