Wirtualne biuro a koszty firmy

Wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą posiadać siedzibę przedsiębiorstwa. Zobowiązane są do wskazania zarówno adresu, jak i tytułu prawnego do lokalu. Coraz więcej przedsiębiorców, zwłaszcza początkujących czy wykonujących swoją pracę w pełni zdalnie, zastanawia się nad wynajmem wirtualnego biura. Czy jest to korzystne finansowo rozwiązanie? Jak wpływa ono na koszty prowadzenia działalności? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Niskie koszty wynajmu

W przypadku, gdy przedsiębiorca nie chce prowadzić działalności w miejscu zamieszkania, do wyboru ma dwie opcje – biuro wirtualne lub fizyczny lokal. Wynajem biura wirtualnego generuje znacznie mniejsze koszty. Kwoty za miesięczną obsługę wahają się w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Ostateczna cena zależna jest od miejscowości, danego biurowca oraz wybranego pakietu usług, na przykład dodatkowej obsługi księgowej. W przypadku wynajmu fizycznego lokalu miesięczne koszty wynoszą najczęściej kilka tysięcy złotych. Jest to więc bardzo duża różnica. Jeśli dana działalność nie wymaga odrębnej, fizycznej siedziby, biuro wirtualne będzie najkorzystniejszym finansowo rozwiązaniem.

Obniżenie podatku dochodowego

Niewątpliwą zaletą wynajmu wirtualnego biura jest możliwość wpisania poniesionych wydatków w koszty uzyskania przychodu. Dotyczy to całości opłat, bez względu na ich wysokość. Dzięki temu obniżysz należny do zapłaty podatek dochodowy. Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad ustanowieniem siedziby przedsiębiorstwa w mieszkaniu czy domu zamiast w biurze wirtualnym.  Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku wydatki poniesione na bieżące utrzymanie lokalu nie mogą być wpisane w koszty.  Klasyfikuje się je bowiem jako wydatki o charakterze osobistym.